167 km (6.936 m+, 7.214 m-)
(11. 4. - 13. 4. 2014)Závod sezóny. Poctivě jsem se připravoval, v březnu jsem naběhal 700 km. Objem zcela dle plánu, jen kopců je v okolí málo. Do Šárky či Prokopáku daleko, snad tedy bude stačit kopeček na Krejcárek a schody na Klíčov.
Na tenhle výlet jsem se moc těšil - poprvé u moře :) Do Chorvatska jsme vyráželi v sedmi lidech v mikrobusu Peugeot. Cesta byla dlouhá, ale docela příjemná, i když cestou přes Rakousko docela silně pršelo. V průběhu cesty se ale vyjasnilo a odpolední sluníčko jen podtrhlo krásu okolí. Za jízdy jsem se snažil vyfotit zasněžené vrcholky hor v dálce a jako vždycky na cestě jsem si představoval, že tudy běžím. Za slovinskou hranicí pořizujeme dálniční známku. "Kaditi prepovedano!", říká nápis na sloupu čerpačky. No dobře, chvilku to ještě vydržím, a pro jistotu si před další cestou odskočím :)

Projíždíme Slovinskem a dostáváme se na chorvatskou hranici. Následuje rozhovor s nepříjemným chlapíkem ve strážní budce, kam prý jedeme a co tam jako budeme dělat. Co ti je do toho, opičáku, napadá mě, a je vidět, že i ostatní už dávno odvykli praktikám v naší zemi kdysi běžným. Kluci ukazují prospekt závodu a celník nás zamračeně propouští na další cestu. Zastavujeme na čerpací stanici, a zjišťujeme, že teplota stoupla snad o deset stupňů. Svítí sluníčko a vedle pumpy roste palma. A za ní olivový háj.
Brzy dorážíme do Umagu, zařizujeme registraci a ubytování a vyrážíme na jídlo do města. Fotím jak divý (coby zuřivý reportér jsem kdysi na čtrnáctidenní dovolené udělal dvě fotky, teď jich mám už asi třicet) a obdivuju dřevěné lodě na moři. Číšník z pizzerie nás zve na jídlo, sedáme si tedy, kluci ochutnávají místní pivo a já si pochutnávám na skvělé vegetariánské pizze. Jídlo tady není levné, ale je z čerstvých a kvalitních surovin. Prostě nejlepší pizza, po celodenním cestování zasloužená dávka energie.

Cestu autobusem mi zpestřuje velká žlutá cedule se šipkou a s nápisem "Kokoti". Fotit ale nestihnu, tak doufám, že to nebyli jediní ve vesnici a že se mi podaří udělat fotku později. Bohužel asi jediní byli, nebo jejich příbuzní žijí někde v tichosti bez okázalých označení.


Potkávám Kubu Ř., prohodíme pár slov, chvíli běžíme spolu, a při seběhu kamenným mořem Kuba prohlásí cosi o "zajímavém terénu" a zmizí v dáli. Nemám v úmyslu ho stíhat, ale radost mi udělalo, že běžec v růžovém triku, kterého jsem minul, je László. Zdravím ho, a on kouká docela udiveně. Mám stejně skvělý pocit, jako na první etapě MUMu, kdy na 21. kilometru minutu po mně přiběhli na občerstvovačku Dan Orálek s Michalem Kovářem. Kufrovali nějaký ten kilometr, ale co na tom :) Zatím se mi běží skvěle, na sladké datlové a fíkové raw tyčinky, co mám s sebou, ale nemám chuť, chce to něco slaného. Upíjím vodu z camelu, co jsem si nalil v apartmánu v Umagu z vodovodu. Voda chutná odporně, páchne chlórem a já s ní opravdu šetřím. Doušek se dá spolknout se zacpaným nosem, jinak nic moc. Na první občerstvovačce si dávám banán, nějakou minerálku a pokračuju dál. Chci co největší kus uběhnout za světla, v noci se postup obvykle zpomalí. Pomalu se stmívá, a já zapínám čelovku. Chytrou čelovku půjčenou od Ládi G. - svítí tam, kde je třeba, neoslňuje a pozná, kam koukám. Programovatelná, s USB, chytřejší než já. V téhle chvíli určitě.
Přibíhám na občerstvovačku na 30. kilometru, a těším se, že vyleju zbytek odporné vody, teď ještě navíc teplé, a naleju čistou, voňavou, pramenitou. Dolévám camel, dám si kus banánu a vyrážím dál. "Good luck!", říkají holky z občerstvovačky a já přemýšlím o tom, že jaképak štěstí, v tréninku a duševní přípravě to je. Jak tak přemítám, zakopávám o kámen, ruce s hůlkami letí dopředu a já padám. Holení projíždí ostrá bolest, náraz z plic vypumpoval všechen vzduch, a ještě k tomu takový divný zvuk. "To bolí", říkám nahlas a k tomu ještě něco, co si ale už přesně nepamatuju. Sbírám tělo ze země, kontroluju kosti - nic zlomeného asi není, v holeni díra, ale kompresní návlek to nějak zastaví, zkouším se rozeběhnout, beru do ruky hůlky a zaúpím - pravá karbonová hůlka je zlomená! Hluboký v srdci žal mě ovládl ale jen na chvíli - stejně to nevyřešíš, soustřeď se na závod, bez hůlek to půjde hůř, ale půjde to. Rozbíhám se stylem de Peyrac, a po čase bolest mizí. Hole končí složené v batohu a já pokračuju dál. Nová voda v camelu chutná stejně odporně, jako ta předešlá. Zřejmě byla ze stejného zdroje.
Na další kontrole na 40. kilometru jsem potkal Aleše, stěžuju si na zlomenou hůl a Aleš mě utěšuje, že to nic není, že on zlomil obě :) Potom přibíhá Petr K. a ptá se, kolikátý je to kilometr. Osmdesátý? Nechci tě ranit, ale myslím, že teprve čtyřicátý. I těch 40 km takhle náročným terénem dá zabrat, a člověk rychle ztrácí pojem o čase.
Po cca 5 hodinách výhružně zablikala chytrá čelovka. Za nějakou dobu budu měnit, pomyslím si, když v tom klekne navigace. Zastavuju, hledám baterie, vyměním v GPS, batoh hezky na záda a jedeme dál. V tom nové zablikání čelovky a ... tma. Zastavuju, hledám druhou čelovku, uklízím tu vybitou a zjišťuju, že žluté světlo Led Lenser pěkně nepříjemně bodá do očí. Navíc osvětluje jen část terénu, který jsem předtím viděl. Takže rada - kdo nechce utrácet, netestujte chytré čelovky.
Na 80. kilometru je velká občerstvovací stanice, a máme tam pytel s náhradním oblečením. Převlíkám ponožky i boty, promazávám nohy i ostatní potřebné partie, jím, piju, a zjišťuju, že jsem totálně tuhej. Potkávám Kubu Hájka, se kterým se snažím pokračovat, ale nejde to. Posílám ho, ať běží sám, abych ho nezdržoval. Dobelhám k brodu. Si snad dělaj prdel, teď jsem si vyměnil ponožky a mám se hned namočit? Voda nad kotníky, do toho se mi nechtělo. Napravo vidím most, tak jsem to obešel a pokračuju dál. Pěkně jsem to vyřešil, libuju si, když v tom vidím zradu - potok se kroutí a brodů je několik. Přibíhá Aleš, vypráví o kufru, který s Petrem udělali na 40. km, a pak skáče přes potok. Šplouch, říká jeho bota a já trpím při představě 70 km v mokru. Koukám na kameny ve vodě, je jich málo, tak hledám nějaké v okolí a nekecám - skládám je do vody tak, abych přešel suchou nohou. Jeden kámen, druhý, tře ... šplouch. Už vím, proč šipky vedly přes ten první brod a ne přes most - vyřešilo by to dilema a neztratil bych čtvrt hodiny blbostma. Na další cestě mě předbíhá i Petr, a vypráví o kufru na 40. Jo, slyšel jsem od Aleše. Nějak se stále nemůžu dostat do tempa, chybí mi energie, a na sladký vůbec nemám chuť. A i z představy, že bych něco z toho snědl, se mi zvedá žaludek. Parmazán na občerstvovačkách je super, ale není to ono, něco tomu chybí.
Takhle jsem se trápil snad 50 kilometrů. K parmazánu jsem přidal trochu víc pečiva - a bylo to. Najednou to zase přišlo, zase to běželo samo. Ke konci závodu se mi to stává často - posledních 20 - 25 km přichází gejzír energie. Zas jsem si to užíval, ve stavu dokonalé euforie, žádná bolest, jenom zvíře v běhu. Přišlo mi, že i smysly se zlepšily, že daleko líp slyším i cítím. Ale to, co jsem slyšel, zřejmě nebylo skutečné, posledních 10 kilometrů jsem utíkal před čelovkou neexistujícího Slovince. Ozvěna vlastních kroků v noci vede k zajímavým závěrům :)
Při doběhu do Umagu jsem trochu kufroval - značení zřejmě někdo poupravil nebo odstranil. Asi 10 minut jsem pobíhal s GPS po městě, než jsem našel správnou cestu. Doběhl jsem na 39. místě v čase 30:33:16. 100 miles of Istria byl jeden z nejpovedenějších závodů, s perfektním značením a organizací, a až doladím jídlo na dlouhých tratích, a potrénuju trochu kopce, myslím, že i výsledek bude příště o něco lepší.